Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
EASY UPS BVS 650 VA, AVR, Schuko-Ausgang, 230 V
BVS650I-GR
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Dieses Produkt ist kompatibel mit
: Kompatible Produkte
(1)
Spezifikationen
| Zusatzmerkmale | |
|---|---|
| Product or component type | Unterbrechungsfreie Stromversorgung (USV) |
| Range of product | Easy UPS 1Ph BVS-Serie |
| Type of signal | Stufenweise Annäherung an eine Sinuswelle |
| Number of batteries | 1 |
| Battery capacity | 7,0 AH |
| Mounting support | Wand Boden |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| UPS connectivity | None |
| Mounting mode | Aufputzmontage |
| Control panel | LED Statusanzeige mit On-Line: Batteriebetrieb |
| Surge energy rating | 156 J |
| Height | 92,5 mm |
| Width | 112 mm |
| Depth | 305 mm |
| Mounting mode | Nicht Rack-montierbar |
| USB compatible | No | Batterien und Überbrückungszeit |
| Battery type | Bleisäurebatterie |
| Battery voltage | 12 V | Hauptmerkmale |
| Transfer time | 6 ms typisch, 10 ms max. |
| Main input voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Output voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Rated power in W | 375 W |
| Rated power in VA | 650 VA |
| UPS topology | Line Interactive |
| Waveform type | Stufenweise Annäherung an eine Sinuswelle | Montage |
| Operating altitude | 0 - 6.561 ft |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Standard | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Product certification | CE | Verpackungseinheiten |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 |
| VPE 1 Höhe | 23,500 cm |
| VPE 1 Breite | 14,500 cm |
| VPE 1 Länge | 37,500 cm |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 5,392 kg |
| VPE 2 Art | CAR |
| VPE 2 Menge | 4 |
| VPE 2 Höhe | 25,500 cm |
| VPE 2 Breite | 39,000 cm |
| VPE 2 Länge | 58,500 cm |
| VPE 2 Gewicht | 22,866 kg |
| VPE 3 Art | P12 |
| VPE 3 Menge | 48 |
| VPE 3 Höhe | 91,000 cm |
| VPE 3 Breite | 80,000 cm |
| VPE 3 Länge | 120,000 cm |
| VPE 3 Gewicht | 286,400 kg |
| SCC14 | 10731304338489 | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 24 |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
|
Quecksilberfrei
|
Ja |
| SCIP-Nummer | 963539ae-cafe-4e25-a523-cb5fa9452a92 |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Nein |
| Rücknahme | Ja |
| Sustainable packaging | Nein |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BVS650I-GR_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| REACh-Verordnung | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BVS650I-GR_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
28 Dokumente
| USV-Lösungen, Racks und PDUs - Katalog 2025
15/09/25 · Catalog |
8,6 MB | Download |
| BVS650I-GR REACh-Erklärung
07/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| BVS650I-GR EU-RoHS-Erklärung
07/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| End of Life instructions for BACK UPS _EN 15/03/25 · Circularity Profile | 0,5 MB | Download |
| SCHNEIDER ELECTRIC SAFETY GUIDE - EASY UPS BV/BVS/SRV/SRVS 15/03/25 · User guide | 0,1 MB | Download |
| SCHNEIDER ELECTRIC SAFETY GUIDE - EASY UPS BV/BVS/SRV/SRVS 15/03/25 · User guide | 0,4 MB | Download |
| SCHNEIDER ELECTRIC SAFETY GUIDE - EASY UPS BV/BVS/SRV/SRVS 15/03/25 · User guide | 0,4 MB | Download |
| SCHNEIDER BACK-UPS BVS500I/650I/800I/1000I -GR/MS 15/03/25 · User guide | 0,7 MB | Download |
| SCHNEIDER BACK-UPS BVS500I/650I/800I/1000I -GR/MS 15/03/25 · User guide | 0,7 MB | Download |
| SCHNEIDER BACK-UPS BVS500I/650I/800I/1000I -GR/MS 15/03/25 · User guide | 0,7 MB | Download |
| CE DoC Schneider EasyUPS BVS
15/03/25 · Certificate |
0,2 MB | Download |
| CB certificate for SE EASY UPS BVS 1000/800/650/500VA, AVR, 230V
15/03/25 · Certificate |
0,3 MB | Download |
| EAC certificate for BackUPS
15/03/25 · Certificate |
0,5 MB | Download |
| EMC Schneider BVS 500/650/800/1000 230V
15/03/25 · Certificate |
0,2 MB | Download |
| SCHNEIDER BACK-UPS BVS500I/650I/800I/1000I -GR/MS
15/03/25 · User guide |
0,7 MB | Download |
| SCHNEIDER ELECTRIC SAFETY GUIDE - EASY UPS BV/BVS/SRV/SRVS 15/03/25 · User guide | 0,1 MB | Download |
| Easy_UPS_BVS_RuntimeTable_EN
15/03/25 · User guide |
0,1 MB | Download |
| SE EASY UPS 1 PH BVS USER MANUAL 15/03/25 · User guide | 14,2 MB | Download |
| SCHNEIDER ELECTRIC SAFETY GUIDE - EASY UPS BV/BVS/SRV/SRVS 15/03/25 · User guide | 0,4 MB | Download |
| SCHNEIDER BACK-UPS BVS500I/650I/800I/1000I -GR/MS 15/03/25 · User guide | 0,7 MB | Download |
| SE EASY UPS 1 PH BVS BROCHURE 15/03/25 · Brochure | 0,5 MB | Download |
| Consumer Guarantee- 2 Yrs for EU
15/03/25 · Warranty |
0,1 MB | Download |
| Consumer Guarantee - 2 Yrs for EU 15/03/25 · Warranty | 0,1 MB | Download |
| Broschure - Easy UPS
20/01/25 · Brochure |
13,8 MB | Download |
| EU Declaration of Conformity-992-9192
20/01/25 · Declaration of conformity |
0,3 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Environmental Disclosure | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |