Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
APC Back-UPS 500 VA, AVR, IEC-Ausgänge, Batterie 12V, 6.4Ah
BX500CI
EAN Code: 0731304307365
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Dieses Produkt ist kompatibel mit
: Kompatible Produkte
(1)
Spezifikationen
| Hauptmerkmale | |
|---|---|
| Main input voltage | 230 V |
| Rated power in W | 300 W |
| Rated power in VA | 500 VA |
| Output connection | 3 IEC 60320 C13 1 IEC-Steckbrücken |
| Input frequency | 45 - 65 Hz |
| Efficiency at full load | 160 - 280 V |
| Maximum input current | 2 A |
| Switching current capacity | 7 A |
| Maximum configurable power in W | 300 W |
| Output frequency | 50 Hz Netzsynchronisation 50 Hz +/-0,1 % für 50 Hz Nominal nicht synchronisiert |
| UPS topology | Line Interactive |
| Waveform type | Stufenweise Annäherung an eine Sinuswelle |
| Maximum configurable power in VA | 500 VA |
| Transfer time | 6 ms typisch, 10 ms max. |
| Input connection | IEC 60320 C13 | Zusatzmerkmale |
| Cable length | 1,8 m |
| Number of cables | 1 |
| Additional specification | Entry level |
| Redundant | No |
| Color | Schwarz |
| Height | 185 mm |
| Width | 115 mm |
| Depth | 213 mm |
| Product weight | 5,2 kg |
| Mounting support | Desktop |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Nicht Rack-montierbar |
| USB compatible | No |
| Battery capacity | 6,4 AH |
| Control panel | LED Statusanzeige mit On-Line: Batteriebetrieb |
| Surge energy rating | 273 J |
| Control panel | LED-Statusanzeige mit On-Line : auf Batteriebetrieb : Batterie und Überlastungsanzeigen ersetzen |
| Alarm | Alarm bei Batteriebetrieb : Dezidierter Alarm bei niedriger Batterieladung : Überlast-Dauertonalarm |
| Product or component type | Unterbrechungsfreie Stromversorgung (USV) |
| Range of product | Back-UPS | Montage |
| Product certification | CE |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0 - 10.000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage relative humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Acoustic level | 45 dBA |
| Standard | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Batterien und Überbrückungszeit |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery charging power | 4700 W bewertet |
| RBC quantity | 1 |
| Battery type | Bleisäurebatterie | Verpackungseinheiten |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 5,68 kg |
| VPE 1 Höhe | 25,7 cm |
| VPE 1 Breite | 29,1 cm |
| VPE 1 Länge | 19 cm |
| SCC14 | 60731304307367 |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 24 USV|12 Batterie |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
|
Quecksilberfrei
|
Ja |
| SCIP-Nummer | 2865c725-ae95-4049-a9bf-6bb481ddb592 |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Nein |
| Rücknahme | Nein |
| Sustainable packaging | Nein |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BX500CI_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| REACh-Verordnung | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BX500CI_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
21 Dokumente
| BX500CI REACh-Erklärung
03/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| BX500CI EU-RoHS-Erklärung
03/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| Back-UPS BX500CI 15/03/25 · User guide | 0,2 MB | Download |
| Back-UPS BX500CI 15/03/25 · User guide | 0,2 MB | Download |
| Back-UPS BX500CI 15/03/25 · User guide | 0,2 MB | Download |
| APC Back-UPS 500VA, 550VA, 650VA, AVR, 230V, and 500VA, 650VA non-AVR
15/03/25 · Certificate |
0,6 MB | Download |
| EMC Report for BX550CI-AR, BX550CI-CN
15/03/25 · Certificate |
0,2 MB | Download |
| EAC certificate for BackUPS
15/03/25 · Certificate |
0,5 MB | Download |
| EU Declaration of Conformity for BackUPS BC, BX
15/03/25 · Certificate |
0,3 MB | Download |
| Back-UPS BX500CI 15/03/25 · User guide | 0,1 MB | Download |
| Back-UPS BX 500CI/650CI/650CI-FR/800CI/1100CI AR 15/03/25 · User guide | 0,3 MB | Download |
| Back-UPS BX500CI 15/03/25 · User guide | 0,2 MB | Download |
| Back-UPS BX500CI
15/03/25 · Brochure |
0,1 MB | Download |
| End of Life instructions for BACK UPS _EN 15/03/25 · Circularity Profile | 0,5 MB | Download |
| UK Declaration of Conformity 15/03/25 · Declaration of conformity | 0,4 MB | Download |
| Consumer Guarantee- 2 Yrs for EU
15/03/25 · Warranty |
0,1 MB | Download |
| Consumer Guarantee - 2 Yrs for EU 15/03/25 · Warranty | 0,1 MB | Download |
| EU Declaration of Conformity-992-9160
15/02/25 · Declaration of conformity |
0,2 MB | Download |
| UK Declaration of Conformity-992-9397
19/01/25 · Declaration of conformity |
0,4 MB | Download |
| 01/01/70 Environmental Disclosure | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Software - Release | 0,0 MB | Download |