Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
Easy UPS 3L 400kVA 400V 3:3 UPS, Startup 5x8
E3LUPS400KHS
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Video anzeigen |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Dieses Produkt ist kompatibel mit
Service Bypass Panel: Kompatible Produkte
Service Bypass Panel (1)
Kommunikations-Artikel: Kompatible Produkte
Kommunikations-Artikel (1)
Spezifikationen
| Übersicht | |
|---|---|
| Ausführung | Easy-to-configure, easy-to-use and easy-to-service 400 kVA 3 phase UPS with an exceptional combination of competitive specifications, compact footprint, and highly available parallel and redundant designs. The EcoStruxure connected Schneider Electric Easy UPS 3L is the easy choice for business continuity on your shop floor or in your electrical room. Includes 5x8 start-up service. | Hauptmerkmale |
| Main input voltage | 400 V AC 3 Phasen |
| Other input voltage | 380 V 415 V |
| Output voltage | 400 V AC 3 Phasen |
| Other output voltage | 380 V 415 V |
| Rated power in W | 400 kW |
| Rated power in VA | 400 kVA |
| Maximum input current | 719 A |
| Max short time withstand current | 35 kA |
| Input harmonic distortion | Weniger als 3 % bei Volllast |
| Load power factor | 0,5 voreilend bis 0,5 nacheilend ohne Leistungsminderung |
| Efficiency at full load | 323 - 477 V |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| Maximum configurable power in VA | 400 kVA |
| Maximum configurable power in W | 400 kW |
| Output frequency | 50 Hz Netzsynchronisation 60 Hz Netzsynchronisation |
| Output harmonic distortion | < 2% linear load and < 4% non-linear load |
| Output overload operation | 10 Minuten bei 125 % und 60 Sekunden bei 150 % |
| UPS topology | Online-Doppelwandlung | Zusatzmerkmale |
| Provided equipment | Staubfilter Installationshandbuch Inbetriebnahme-Service |
| Color | Weiß (RAL 9003) |
| Height | 197 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 85 cm |
| Product weight | 538 kg |
| USB compatible | Yes |
| Maximum short-circuit current | 35 kA |
| Control panel | LCD-Benutzeroberfläche mit Touchscreen |
| Product or component type | Unterbrechungsfreie Stromversorgung (USV) |
| Range of product | Easy UPS 3L |
| Battery type | Lead-acid external | Montage |
| Product certification | CE EAC RCM |
| Ambient air temperature for operation | 0…30 °C |
| Relative humidity | 0…95 % nicht kondensierend |
| Operating altitude | 0 - 4.921 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…55 °C |
| Storage relative humidity | 0…95 % nicht kondensierend |
| Storage altitude | 0…14999,8 m |
| Acoustic level | 70 dB |
| Heat dissipation | 79181 Btu/h |
| IP protection | IP20 | Batterien und Überbrückungszeit |
| Battery type | Externes Batteriesystem |
| Battery voltage | +/-216 - +/-300 V |
| Discharge battery voltage | +/-172,8 - +/-240 V | Verpackungseinheiten |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 584 kg |
| VPE 1 Höhe | 2117 mm |
| VPE 1 Breite | 1000 mm |
| VPE 1 Länge | 800 mm |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 12 |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
| SCIP-Nummer | 409c68a1-39a6-4e5f-b080-12befe783ad8 |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Nein |
| Rücknahme | Ja |
| CO2-Bilanz (kg CO2 eq.) | 512737 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 513 ton CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 8852.779866418094 |
| CO₂-Fußabdruck der Herstellungsphase [A1 bis A3] | 8 853 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 161.66512919963503 |
| CO₂-Fußabdruck der Distributionsphase [A4] | 162 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 44.13265646298427 |
| CO₂-Fußabdruck der Installationsphase [A5] | 44 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 502748.2781875662 |
| CO₂-Fußabdruck der Nutzungsphase [B2, B3, B4, B6] | 503 ton CO2 eq. |
| Sustainable packaging | Nein |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 930.1125071439268 |
| CO₂-Fußabdruck der End-of-Life-Phase [C1 bis C4] | 930 kg CO2 eq. |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=E3LUPS400KHS_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| REACh-Verordnung | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=E3LUPS400KHS_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
28 Dokumente
| USV-Lösungen, Racks und PDUs - Katalog 2025
15/09/25 · Catalog |
8,6 MB | Download |
| E3LUPS400KHS REACh-Erklärung
04/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| E3LUPS400KHS EU-RoHS-Erklärung
04/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| Easy UPS 3L EU Declaration of Conformity 28/03/25 · Declaration of conformity | 0,2 MB | Download |
| Easy UPS 3L 250-600 kVA Technical Specifications
19/03/25 · Specification guide |
2,1 MB | Download |
| Easy UPS 3L Certificate of Origin 19/03/25 · Certificate of Origin | 0,1 MB | Download |
| Easy UPS 3L 500kVA 400V 3:3 UPS 15/03/25 · Circularity Profile | 0,3 MB | Download |
| Assessing 3-Phase UPS Sustainability with PEP
15/03/25 · Handout |
37,1 MB | Download |
| UKCA Declaration of Conformity for Easy UPS 3L 15/03/25 · Declaration of conformity | 0,3 MB | Download |
| Easy UPS 3L Funcionamiento
15/03/25 · User guide |
2,4 MB | Download |
| Easy UPS 3L Funzionamento
15/03/25 · User guide |
2,5 MB | Download |
| Easy UPS 3L Utilisation
15/03/25 · User guide |
2,4 MB | Download |
| NFS 61940 Declaration of Conformity for Easy UPS 3L 15/03/25 · Certificate | 4,2 MB | Download |
| Explore Easy UPS 3L 3 Phase UPS 15/03/25 · Promotional video | 313,2 MB | Video anzeigen |
| Easy UPS 3L 250-600 kVA 400V Brochure
15/03/25 · Brochure |
4,1 MB | Download |
| Easy UPS 3L UPS Receiving and Unpacking
15/03/25 · User guide |
1,9 MB | Download |
| Easy UPS 3L Operation
15/03/25 · User guide |
2,3 MB | Download |
| Easy UPS 3L Modbus Register Map 15/03/25 · User guide | 0,2 MB | Download |
| Easy UPS 3L IP31 Kit for UPS Installation
15/03/25 · User guide |
1,3 MB | Download |
| Easy UPS 3L 250-400 kVA UPS for External Batteries Installation
15/03/25 · User guide |
11,9 MB | Download |
| Easy UPS 3L Betrieb
15/03/25 · User guide |
2,7 MB | Download |
| Easy UPS 3L 250–400-kVA-USV für externe Batterien Montage
15/03/25 · User guide |
11,6 MB | Download |
| BIM_E3LUPS250K400HS_EN
15/03/25 · BIM Model |
0,7 MB | Download |
| Battery Runtimes for Easy UPS 3L for External Batteries
15/03/25 · Specification guide |
0,1 MB | Download |
| Easy UPS 3L 250–600 kVA Technische Daten
15/03/25 · Specification guide |
1,5 MB | Download |
| E3LUPS250K400HS_EN
15/03/25 · Technical Drawing |
3,4 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |
Zubehörteile
Ersatzteil-Kits
Batterien