Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
- MTN6003-0006
KNX Jalousie- und Heizungsaktor mit 3 Eingängen
MTN6003-0006
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Dieses Produkt ist kompatibel mit
Softwares: Kompatible Produkte
Softwares (1)
Spezifikationen
| Hauptmerkmale | |
|---|---|
| Produkt- oder Komponententyp | Jalousie- und Heizungsaktor |
| Betriebsmodus | KNX Bussystem |
| Bustyp | KNX |
| Nennausgangsleistung | 5 - 25 mA - 1 x für Ausgang 0 bis 100 % (Heizung) 3 A - 1 x (Jalousie) |
| Nenneingangsleistung | Spannungssignal (SELV): 3 x binär | Zusatzmerkmale |
| Befestigung Geräteverdrahtung | Einbau |
| [Ue] Bemessungs-Betriebsspannung | 230 V |
| Lasttyp | Motor: 600 VA, 230 V AC Ventil: 230 V AC |
Montage |
| Schutzart (IP) | IP20 | Verpackungseinheiten |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 163 g |
| VPE 1 Höhe | 6,2 cm |
| VPE 1 Breite | 7,6 cm |
| VPE 1 Länge | 7,6 cm | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 18 |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
| Frei von REACh-SVHC | Ja |
| Frei von giftigen Schwermetallen | Ja |
|
Quecksilberfrei
|
Ja |
| Sustainable packaging | Nein |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=MTN6003-0006_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
19 Dokumente
| MTN6003-0006 EU-RoHS-Erklärung
18/03/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| HW: KNX Blind- and Heating Actuator FM with 3 Inputs 15/03/25 · User guide | 1,2 MB | Download |
| KNX Schneider Electric BIM data (Building Information Modeling)
15/03/25 · BIM Model |
67,4 MB | Download |
| HW: KNX Blind- and Heating Actuator FM with 3 Inputs 15/02/25 · User guide | 1,2 MB | Download |
| KNX, Flush mounted Actuators - Product Environmental Profile
15/11/24 · Environmental Disclosure |
0,2 MB | Download |
| KNX, flush mounted Actuators - Product End of life Instructions
15/11/24 · Circularity Profile |
0,1 MB | Download |
| MTN6003-0006-00 Software ETS4-ETS5.x (knxprod) 25/09/24 · Software - Data Library | 0,3 MB | Download |
| MTN6003-0006-00 Software ETS3d-ETS5.x (Vdx) 25/09/24 · Software - Data Library | 2,1 MB | Download |
| EU declaration of conformity 17/09/24 · Declaration of conformity | 0,2 MB | Download |
| KNX Certificate 17/09/24 · Certificate | 0,5 MB | Download |
| KNX - Actuador de persiana y de calefacción KNX con 3 entradas - ETS Descripción de la aplicación (ES)
16/09/24 · User guide |
5,4 MB | Download |
| KNX - Attuatore persiane e riscaldamento KNX con 3 ingressi - ETS Descrizione del software (IT)
16/09/24 · User guide |
5,6 MB | Download |
| KNX - Actionneur stores et chauffage KNX à 3 entrées - ETS Description de l’application (FR)
16/09/24 · User guide |
5,4 MB | Download |
| KNX - Blind and heating actuator with 3 inputs - ETS Application description (EN)
16/09/24 · User guide |
5,1 MB | Download |
| KNX - Jalousie- und Heizungsaktor mit 3 Eingängen - ETS Applikationsbeschreibung (DE)
16/09/24 · User guide |
5,5 MB | Download |
| dshe_KNX blind and heating actuator with 3 inputs
15/09/24 · Other technical guide |
0,1 MB | Download |
| KNX Certificate 14/09/24 · Certificate | 0,5 MB | Download |
| HW: KNX Blind- and Heating Actuator FM with 3 Inputs 12/09/24 · User guide | 1,2 MB | Download |
| HW: KNX Jalousie- und Heizungsaktor FM mit 3 Eingängen Benutzerhandbuch
12/09/24 · User guide |
1,2 MB | Download |