Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
APC EASY UPS BV 650 VA, AVR, Schuko-Ausgang, 230 V
BV650I-GR
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Dieses Produkt ist kompatibel mit
: Kompatible Produkte
(1)
Spezifikationen
| Hauptmerkmale | |
|---|---|
| Main input voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Output voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Rated power in W | 375 W |
| Rated power in VA | 650 VA |
| Input connection | Schuko CEE 7/7-polig |
| Output connection | 4 Schuko CEE 7 |
| Input frequency | 50/60 Hz +/-5 Hz automatische Erfassung |
| Efficiency at full load | 170 - 280 V |
| Maximum configurable power in W | 375 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/-1 Hz nicht synchronisiert |
| UPS topology | Line Interactive |
| Waveform type | Stufenweise Annäherung an eine Sinuswelle |
| Maximum configurable power in VA | 650 VA |
| Transfer time | 6 ms typisch, 10 ms max. |
| USB charging port | None | Zusatzmerkmale |
| Cable length | 1,50 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Benutzerhandbuch |
| Redundant | No |
| Color | Schwarz |
| Height | 92,5 mm |
| Width | 112 mm |
| Depth | 305 mm |
| Product weight | 4,5 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Nicht Rack-montierbar |
| USB compatible | No |
| Battery capacity | 7,0 AH |
| Control panel | LED Statusanzeige mit On-Line: Batteriebetrieb |
| Surge energy rating | 156 J |
| Alarm | Alarm bei Batteriebetrieb : Dezidierter Alarm bei niedriger Batterieladung : Überlast-Dauertonalarm |
| Product or component type | Unterbrechungsfreie Stromversorgung (USV) |
| Range of product | Easy UPS |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Mounting mode | Aufputzmontage compact |
| UPS connectivity | None | Batterien und Überbrückungszeit |
| Battery type | Bleisäurebatterie |
| Typical recharge time | 8 h |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery life | 3…5 Jahre | Montage |
| Product certification | CE |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…90 % |
| Operating altitude | 0 - 6.667 ft |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage relative humidity | 0…90 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Acoustic level | 40 dBA |
| IP protection | IP20 |
| Standard | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Verpackungseinheiten |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 4,8 kg |
| VPE 1 Höhe | 23,7 cm |
| VPE 1 Breite | 37,3 cm |
| VPE 1 Länge | 14,3 cm |
| SCC14 | 10731304338328 |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 24 |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
|
Quecksilberfrei
|
Ja |
| SCIP-Nummer | 019b51cf-d7f1-4f06-ac85-1378fc94c7aa |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Nein |
| Rücknahme | Ja |
| Sustainable packaging | Nein |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| Total lifecycle Carbon footprint | 171 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 45.99272727272727 |
| CO₂-Fußabdruck der Herstellungsphase [A1 bis A3] | 46 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.4957090909090908 |
| CO₂-Fußabdruck der Distributionsphase [A4] | 0.5 kg CO2 eq. |
| CO₂-Fußabdruck der Installationsphase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 123.92727272727272 |
| CO₂-Fußabdruck der Nutzungsphase [B2, B3, B4, B6] | 124 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.43723636363636365 |
| CO₂-Fußabdruck der End-of-Life-Phase [C1 bis C4] | 0.4 kg CO2 eq. |
| CO2-Bilanz (kg CO2 eq.) | 171 |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BV650I-GR_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| REACh-Verordnung | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BV650I-GR_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| Recyclingfähigkeitspotential in % | 62 |
25 Dokumente
| USV-Lösungen, Racks und PDUs - Katalog 2025
15/09/25 · Catalog |
8,6 MB | Download |
| BV650I-GR EU-RoHS-Erklärung
07/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| BV650I-GR REACh-Erklärung
07/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| APC Medium Back-UPS Promo 15/03/25 · Brochure | 2,4 MB | Download |
| SCHNEIDER ELECTRIC SAFETY GUIDE - EASY UPS BV/BVS/SRV/SRVS 15/03/25 · User guide | 0,4 MB | Download |
| SCHNEIDER ELECTRIC SAFETY GUIDE - EASY UPS BV/BVS/SRV/SRVS 15/03/25 · User guide | 0,1 MB | Download |
| SCHNEIDER ELECTRIC SAFETY GUIDE - EASY UPS BV/BVS/SRV/SRVS 15/03/25 · User guide | 0,4 MB | Download |
| EASY UPS BV500I/650I/800I/1000I -GR/MS 15/03/25 · User guide | 5,2 MB | Download |
| SAI FÁCIL BV500I/650I/800I/1000I -GR/MS 15/03/25 · User guide | 5,7 MB | Download |
| EASY UPS BV500I/650I/800I/1000I -GR/MS 15/03/25 · User guide | 5,4 MB | Download |
| EMC APC Easy UPS BV 500/650/800/1000 230V
15/03/25 · Certificate |
0,3 MB | Download |
| CB certificate for APC EASY UPS BV 1000/800/650/500VA, AVR, 230V
15/03/25 · Certificate |
0,3 MB | Download |
| EASY UPS BV Family Overview Brochure - 230V
15/03/25 · Catalog |
0,7 MB | Download |
| EASY UPS BV500I/650I/800I/1000I -GR/MS
15/03/25 · User guide |
0,7 MB | Download |
| SCHNEIDER ELECTRIC SAFETY GUIDE - EASY UPS BV/BVS/SRV/SRVS 15/03/25 · User guide | 0,1 MB | Download |
| SCHNEIDER ELECTRIC SAFETY GUIDE - EASY UPS BV/BVS/SRV/SRVS 15/03/25 · User guide | 0,4 MB | Download |
| EASY UPS BV500I/650I/800I/1000I -GR/MS
15/03/25 · User guide |
0,7 MB | Download |
| Easy UPS BV 500I 650I 800I 1000I GR MS Brochure
15/03/25 · Brochure |
0,5 MB | Download |
| End of Life instructions for BACK UPS _EN 15/03/25 · Circularity Profile | 0,5 MB | Download |
| CE DOC Easy UPS
15/03/25 · Declaration of conformity |
0,2 MB | Download |
| UKCA Declaration of Conformity 992-9420
15/03/25 · Declaration of conformity |
0,4 MB | Download |
| Consumer Guarantee- 2 Yrs for EU
15/03/25 · Warranty |
0,1 MB | Download |
| Consumer Guarantee - 2 Yrs for EU 15/03/25 · Warranty | 0,1 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Environmental Disclosure | 0,0 MB | Download |