Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
SE Back-UPS, 1200VA, Tower, 230V, 6 x IEC C13 Ausgänge, AVR
BXS1200MI
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Video anzeigen |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Dieses Produkt ist kompatibel mit
: Kompatible Produkte
(1)
Spezifikationen
| Hauptmerkmale | |
|---|---|
| Main input voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Rated power in W | 650 W |
| Rated power in VA | 1200 VA |
| Output connection | 6 IEC 60320 C13 |
| Input frequency | 50/60 Hz +/-5 Hz automatische Erfassung |
| Efficiency at full load | 140 - 300 V |
| Cos phi | 0,54 |
| Maximum configurable power in W | 650 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/-1 Hz Netzsynchronisation |
| UPS topology | Line Interactive |
| Waveform type | Stufenweise Annäherung an eine Sinuswelle |
| Full load runtime | 00:01:00 650 W |
| Half load runtime | 00:05:00 300 W |
| Maximum configurable power in VA | 1200 VA |
| Transfer time | 6 ms typisch, 10 ms max. |
| Output voltage | 230 V AC 1 Phase |
| USB charging port | None | Zusatzmerkmale |
| Cable length | 1,2 m |
| Number of cables | 1 |
| Redundant | No |
| Color | Schwarz |
| Height | 190 mm |
| Width | 140 mm |
| Depth | 390 mm |
| Product weight | 7,6 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Nicht Rack-montierbar |
| USB compatible | Yes |
| Battery capacity | 9,0 AH |
| Control panel | LED Statusanzeige mit On-Line: Batteriebetrieb |
| Surge energy rating | 273 J |
| Product or component type | Unterbrechungsfreie Stromversorgung (USV) |
| Range of product | Back-UPS |
| UPS connectivity | None |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Mounting mode | Tower | Batterien und Überbrückungszeit |
| Battery type | Bleisäurebatterie |
| Typical recharge time | 8 h |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery design life | 3…5 Jahre |
| Battery life | 3…5 Jahre |
| Battery graph comment | Kurve wurde an die gemessenen Autonomiezeiten angepasst. Alle Messungen wurden mit neuen, voll geladenen Batterien unter typischen Umgebungsbedingungen ohne Eingangsleistung und einer ohmschen Ausgangsbelastung (korrigierter Leistungsfaktor von 1,0) vorge | Montage |
| Product certification | CE CB |
| Standard | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % nicht kondensierend |
| Operating altitude | 0 - 3.000 m |
| Ambient air temperature for storage | -15…40 °C |
| Storage relative humidity | 0…95 % nicht kondensierend |
| Storage altitude | 0…3000 m |
| Acoustic level | 40 dBA |
| IP protection | IP20 | Verpackungseinheiten |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 |
| VPE 1 Höhe | 30,5 cm |
| VPE 1 Breite | 23,5 cm |
| VPE 1 Länge | 49,5 cm |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 9,1 kg |
| VPE 2 Art | P12 |
| VPE 2 Menge | 49 |
| VPE 2 Höhe | 219 cm |
| VPE 2 Breite | 80 cm |
| VPE 2 Länge | 120 cm |
| VPE 2 Gewicht | 45,7 kg | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 24 |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
|
Quecksilberfrei
|
Ja |
| SCIP-Nummer | 0a99b7ac-fd79-4442-bf8f-912934fcbfb4 |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Nein |
| Rücknahme | Ja |
| Sustainable packaging | Nein |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| Total lifecycle Carbon footprint | 324 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 87.19454545454545 |
| CO₂-Fußabdruck der Herstellungsphase [A1 bis A3] | 87 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 0.939781818181818 |
| CO₂-Fußabdruck der Distributionsphase [A4] | 0.9 kg CO2 eq. |
| CO₂-Fußabdruck der Installationsphase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 234.94545454545454 |
| CO₂-Fußabdruck der Nutzungsphase [B2, B3, B4, B6] | 235 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 0.8289272727272728 |
| CO₂-Fußabdruck der End-of-Life-Phase [C1 bis C4] | 0.8 kg CO2 eq. |
| CO2-Bilanz (kg CO2 eq.) | 324 |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BXS1200MI_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| REACh-Verordnung | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BXS1200MI_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| Recyclingfähigkeitspotential in % | 62 |
25 Dokumente
| USV-Lösungen, Racks und PDUs - Katalog 2025
15/09/25 · Catalog |
8,6 MB | Download |
| BXS1200MI REACh-Erklärung
03/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| BXS1200MI EU-RoHS-Erklärung
03/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| End of Life instructions for BACK UPS _EN 15/03/25 · Circularity Profile | 0,5 MB | Download |
| Guía de instalación rápida APC Back-UPS Serie BXS - 500VA, 750VA, 950VA, 1200VA 15/03/25 · User guide | 0,7 MB | Download |
| Guide d'installation rapide APC Back-UPS Série BXS - 500VA, 750VA, 950VA, 1200VA 15/03/25 · User guide | 0,7 MB | Download |
| Quick Installation Guide APC Back-UPS BXS Series - 500VA, 750VA, 950VA, 1200VA 15/03/25 · Instruction sheet | 0,6 MB | Download |
| Schnellinstallationsanleitung APC Back-UPS BXS-Serie - 500VA, 750VA, 950VA, 1200VA 15/03/25 · User guide | 0,7 MB | Download |
| Guida all'installazione rapida APC Back-UPS BXS Series - 500VA, 750VA, 950VA, 1200VA 15/03/25 · User guide | 0,7 MB | Download |
| Introducing Schneider Electric Back-UPS BXS Series 15/03/25 · Promotional video | 14,2 MB | Video anzeigen |
| UK Declaration of Conformity 15/03/25 · Declaration of conformity | 0,4 MB | Download |
| APC Back-UPS BXS 500MI/750MI/750MI-GR/950MI/950MI-GR/1200MI/1200MI-GR - User Manual 15/03/25 · User guide | 1,4 MB | Download |
| APC Back-UPS BXS 500MI/750MI/750MI-GR/950MI/950MI-GR/1200MI/1200MI-GR - User Manual 15/03/25 · User guide | 1,4 MB | Download |
| APC Back-UPS BXS 500MI/750MI/750MI-GR/950MI/950MI-GR/1200MI/1200MI-GR - User Manual 15/03/25 · User guide | 1,4 MB | Download |
| CB certificate IEC 62040-1:2017+A1 for BXS1200MI series 15/03/25 · Certificate | 0,3 MB | Download |
| APC Back-UPS BXS 500MI/750MI/750MI-GR/950MI/950MI-GR/1200MI/1200MI-GR - User Manual 15/03/25 · User guide | 0,5 MB | Download |
| APC Back-UPS BXS 500MI/750MI/750MI-GR/950MI/950MI-GR/1200MI/1200MI-GR - User Manual 15/03/25 · User guide | 1,4 MB | Download |
| EU Declaration of Conformity-992-9192
20/01/25 · Declaration of conformity |
0,3 MB | Download |
| EMC certificate BXS1200MI series 19/01/25 · Certificate | 0,3 MB | Download |
| APC Back-UPS BXS Serie - Broschüre
13/09/24 · Brochure |
0,4 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Environmental Disclosure | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Software - Release | 0,0 MB | Download |
Softwares