Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
APC Power-Saving Back-UPS Pro 1500, 230 V, Schuko
BR1500G-GR
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Dieses Produkt ist kompatibel mit
Batterien: Kompatible Produkte
Batterien (1)
Ersatzbatterien: Kompatible Produkte
Ersatzbatterien (1)
Spezifikationen
| Hauptmerkmale | |
|---|---|
| Main input voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Rated power in W | 865 W |
| Rated power in VA | 1500 VA |
| Output connection | 3 Schuko CEE 7 3 Schuko CEE 7 Spitze |
| Input frequency | 50 Hz +/-1 Hz 60 Hz +/-1 Hz |
| Efficiency at full load | 156 - 300 V einstellbar 176 - 294 V |
| Maximum configurable power in W | 865 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/-1 Hz Netzsynchronisation 50/60 Hz +/-1 Hz nicht synchronisiert |
| UPS topology | Line Interactive |
| Waveform type | Stufenweise Annäherung an eine Sinuswelle |
| Maximum configurable power in VA | 1500 VA |
| Transfer time | 10 ms typisch, 12 ms max. |
| Output voltage | 230 V AC 1 Phase |
| USB charging port | None | Zusatzmerkmale |
| Cable length | 1,5 m |
| Redundant | No |
| Height | 301 mm |
| Width | 112 mm |
| Depth | 382 mm |
| Product weight | 13 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Nicht Rack-montierbar |
| USB compatible | Yes |
| Battery capacity | 9,0 AH |
| Control panel | Multifunktions-LCD-Status- und Steuerkonsole |
| Surge energy rating | 441 J |
| Product or component type | Unterbrechungsfreie Stromversorgung (USV) |
| Data line protection | RJ11, Schutz für Modem/Fax/DSL (zwei Drähte, eine Leitung) |
| Range of product | Back-UPS Pro |
| UPS connectivity | USB port |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Mounting mode | Tower | Montage |
| Product certification | BSI 1363 CE NEMKO |
| Equipment protection policy | Kompletter Nutzungszeitraum: 200.000 AUD Kompletter Nutzungszeitraum: 150.000 Euro Kompletter Nutzungszeitraum: 75.000 GBP |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0 - 10.000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage relative humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Acoustic level | 45 dBA |
| Standard | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Batterien und Überbrückungszeit |
| Typical recharge time | 8 h |
| RBC quantity | 1 |
| Battery voltage | 24 V |
| Battery charging power | 23 W bewertet |
| Battery life | 3…5 Jahre |
| Battery type | Bleisäurebatterie | Verpackungseinheiten |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 13,880 kg |
| VPE 1 Höhe | 24,000 cm |
| VPE 1 Breite | 39,000 cm |
| VPE 1 Länge | 48,500 cm |
| SCC14 | 10731304286872 |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 |
| VPE 2 Art | P12 |
| VPE 2 Menge | 6 |
| VPE 2 Höhe | 90,000 cm |
| VPE 2 Breite | 80,000 cm |
| VPE 2 Länge | 120,000 cm |
| VPE 2 Gewicht | 95,280 kg | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 24 |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
|
Quecksilberfrei
|
Ja |
| SCIP-Nummer | 019b51cf-d7f1-4f06-ac85-1378fc94c7aa |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Ja |
| CO2 Fußabdruck am Ende der Betriebsdauer | Energieeffizientes Produkt |
| Rücknahme | Ja |
| Austauschbare Batterie | Vom Benutzer austauschbar |
| Sustainable packaging | Nein |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| Total lifecycle Carbon footprint | 495 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 132.99563636363635 |
| CO₂-Fußabdruck der Herstellungsphase [A1 bis A3] | 133 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 1.4334254545454543 |
| CO₂-Fußabdruck der Distributionsphase [A4] | 1 kg CO2 eq. |
| CO₂-Fußabdruck der Installationsphase [A5] | 0 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 358.35636363636365 |
| CO₂-Fußabdruck der Nutzungsphase [B2, B3, B4, B6] | 358 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 1.2643418181818182 |
| CO₂-Fußabdruck der End-of-Life-Phase [C1 bis C4] | 1 kg CO2 eq. |
| CO2-Bilanz (kg CO2 eq.) | 495 |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BR1500G-GR_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| REACh-Verordnung | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BR1500G-GR_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| Recyclingfähigkeitspotential in % | 62 |
23 Dokumente
| USV-Lösungen, Racks und PDUs - Katalog 2025
15/09/25 · Catalog |
8,6 MB | Download |
| BR1500G-GR REACh-Erklärung
04/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| BR1500G-GR EU-RoHS-Erklärung
04/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| Manual de instalación y funcionamiento Back-UPS BR1200G-GR/BR1500G-GR 15/03/25 · User guide | 0,4 MB | Download |
| Manuale di installazione e uso Back-UPS BR1200G-GR/BR1500G-GR 15/03/25 · User guide | 0,4 MB | Download |
| CB Certificate BR 1500 1200 G 230V
15/03/25 · Certificate |
0,1 MB | Download |
| EMC Test Approval for Power-Saving Back-UPS 1200/1500VA 230V
15/03/25 · Certificate |
0,2 MB | Download |
| Back-UPS Pro (German Market) Family Specification Sheet
15/03/25 · Catalog |
0,3 MB | Download |
| Installation and Operation Manual Back-UPS BR1200G-GR/BR1500G-GR 15/03/25 · User guide | 0,4 MB | Download |
| Installations- und Betriebsanleitung Back-UPS BR1200G-GR/BR1500G-GR 15/03/25 · User guide | 0,4 MB | Download |
| End of Life instructions for BACK UPS _EN 15/03/25 · Circularity Profile | 0,5 MB | Download |
| EU DOC for BR series
15/03/25 · Declaration of conformity |
0,2 MB | Download |
| UK Declaration of Conformity 15/03/25 · Declaration of conformity | 0,4 MB | Download |
| EU Declaration of Conformity-992-9161
15/03/25 · Declaration of conformity |
0,3 MB | Download |
| UKCA Declaration of Conformity 992-9398
15/03/25 · Declaration of conformity |
0,4 MB | Download |
| Consumer Guarantee- 3 Yrs for EU
15/03/25 · Warranty |
0,1 MB | Download |
| Consumer Guarantee- 3 Yrs for EU 15/03/25 · Warranty | 0,1 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Declaration of Conformity (Sustainability) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Environmental Disclosure | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 User guide | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 User guide | 0,0 MB | Download |