Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
Easy UPS 3M Classic Battery Cabinet with batteries, IEC, 700mm wide - Config D
E3MCBC7D
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Spezifikationen
| Übersicht | |
|---|---|
| Ausführung | Battery cabinet that includes batteries and battery breaker. |
| Lieferzeit | Versand erfolgt normalerweise innerhalb von drei Wochen | Hauptmerkmale |
| Batterietyp | VRLA |
| Geliefertes Zubehör | Installationsanleitung |
| Produkt- oder Komponententyp | Battery cabinet | Abmessungen |
| Farbe | Weiß |
| Höhe | 190 cm |
| Breite | 71 cm |
| Tiefe | 84,5 km |
| Produktgewicht | 800 kg |
| Montagemodus | Nicht Rack-montierbar | Umgebung |
| Umgebungstemperatur bei Betrieb | 0…40 °C |
| Relative Luftfeuchtigkeit | 0…95 % nicht kondensierend |
| Umgebungstemperatur bei Lagerung | -15…40 °C | Batterien und Überbrückungszeit |
| Gehäusevariante | Geschlossener Batterieschrank | Verpackungseinheiten |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 |
| VPE 1 Höhe | 198 cm |
| VPE 1 Breite | 97 cm |
| VPE 1 Länge | 81,5 cm |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 820 kg |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
| SCIP-Nummer | Bcc48c21-81f4-41e7-bf2b-336ef659ee43 |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Nein |
| Rücknahme | Ja |
| Sustainable packaging | Nein |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| REACh-Verordnung | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=E3MCBC7D_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=E3MCBC7D_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| Recyclingfähigkeitspotential in % | 87 |
| Total lifecycle Carbon footprint | 3 791 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the manufacturing phase [A1 to A3] | 2617.0995844107597 |
| CO₂-Fußabdruck der Herstellungsphase [A1 bis A3] | 2 617 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the distribution phase [A4] | 32.2094909118394 |
| CO₂-Fußabdruck der Distributionsphase [A4] | 32 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the installation phase [A5] | 25.00432013782644 |
| CO₂-Fußabdruck der Installationsphase [A5] | 25 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the use phase [B2, B3, B4, B6] | 421.3523383779297 |
| CO₂-Fußabdruck der Nutzungsphase [B2, B3, B4, B6] | 421 kg CO2 eq. |
| Carbon footprint of the end-of-life phase [C1 to C4] | 694.9139574015899 |
| CO₂-Fußabdruck der End-of-Life-Phase [C1 bis C4] | 695 kg CO2 eq. |
| CO2-Bilanz (kg CO2 eq.) | 3791 |
19 Dokumente
| USV-Lösungen, Racks und PDUs - Katalog 2025
15/09/25 · Catalog |
8,6 MB | Download |
| E3MCBC7D REACh-Erklärung
03/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| E3MCBC7D EU-RoHS-Erklärung
03/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| Easy UPS 3L 250-600 kVA Technical Specifications
19/03/25 · Specification guide |
2,1 MB | Download |
| Easy UPS 3M 15/03/25 · Circularity Profile | 0,3 MB | Download |
| Easy UPS 3M Armadio delle batterie classiche Installazione
15/03/25 · User guide |
8,9 MB | Download |
| Easy UPS 3M 60-200 kVA 400 V Caractéristiques techniques
15/03/25 · Specification guide |
3,6 MB | Download |
| Easy UPS 3M Certificate of Origin
15/03/25 · Certificate of Origin |
0,1 MB | Download |
| Classic Battery Cabinet Receiving and Unpacking Manual
15/03/25 · User guide |
0,7 MB | Download |
| Classic Battery Cabinet For Easy UPS 3M and Easy UPS 3L Installation Manual
15/03/25 · User guide |
8,9 MB | Download |
| Battery Runtimes for Easy UPS 3M UPS for External Batteries
15/03/25 · Specification guide |
0,1 MB | Download |
| Easy UPS 3M For Internal and External Batteries Technical Specifications 60-200 kVA 400 V and 50-100 kVA 208 V
15/03/25 · Specification guide |
3,3 MB | Download |
| Easy UPS 3M 60-200 kVA 400 V Technische Daten
15/03/25 · Specification guide |
3,8 MB | Download |
| Easy UPS 3L 250–600 kVA Technische Daten
15/03/25 · Specification guide |
1,5 MB | Download |
| E3MCBC7D_-_Easy_UPS_3M_Classic_Battery_Cabinet_700mm_IEC_with_Batteries_Config_D
15/03/25 · Technical Drawing |
0,2 MB | Download |
| Easy UPS 3M Declaration of Conformity
15/03/25 · Declaration of conformity |
2,2 MB | Download |
| 01/01/70 Environmental Disclosure | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Circularity Profile | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Environmental Disclosure | 0,0 MB | Download |