Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
APC Back-UPS 400, 230V, Spanien, Batterie 12V, 6.0Ah
BE400-SP
Eingestellt am: 21. February 2024
EAN Code: 0731304233466
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Dieses Produkt ist kompatibel mit
Ersatzbatterien: Kompatible Produkte
Ersatzbatterien (1)
Spezifikationen
| Hauptmerkmale | |
|---|---|
| Main input voltage | 230 V |
| Output voltage | 230 V |
| Rated power in W | 240 W |
| Rated power in VA | 400 VA |
| Input connection | Schuko CEE 7/7-polig |
| Output connection | 4 Schuko CEE 7 4 Schuko CEE 7 Spitze |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency at full load | 180 - 266 V |
| Maximum configurable power in W | 240 W |
| Output frequency | 47 - 63 Hz Netzsynchronisation 50 Hz +/-0,1 % für 50 Hz Nominal nicht synchronisiert |
| UPS topology | Stand-by |
| Waveform type | Stufenweise Annäherung an eine Sinuswelle |
| Maximum configurable power in VA | 400 VA |
| Transfer time | 6 ms typisch, 10 ms max. | Zusatzmerkmale |
| Cable length | 1,8 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Benutzerhandbuch Vorlage für Wandmontage |
| Redundant | No |
| Color | Holzkohle |
| Height | 86 mm |
| Width | 230 mm |
| Depth | 285 mm |
| Product weight | 5,4 kg |
| Mounting location | Frontseite |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Nicht Rack-montierbar |
| USB compatible | No |
| Battery capacity | 6,0 AH |
| Control panel | LED Statusanzeige mit On-Line: Batteriebetrieb |
| Surge energy rating | 310 J |
| Noise filtering | Mehrpolige Geräuschfilterung, 5 % IEEE-Überspannschutz, Null-Klemm-Reaktionszeit: Gemäß UL1449 |
| Alarm | Alarm bei Batteriebetrieb : Dezidierter Alarm bei niedriger Batterieladung : Überlast-Dauertonalarm |
| Range of product | Back-UPS |
| Product or component type | Unterbrechungsfreie Stromversorgung (USV) | Batterien und Überbrückungszeit |
| Battery type | Bleisäurebatterie |
| Typical recharge time | 16 h |
| RBC quantity | 1 |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery charging power | 6 W bewertet |
| Battery life | 2…5 Jahre | Montage |
| Product certification | CE |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0 - 50.000 ft |
| Ambient air temperature for storage | 0…40 °C |
| Storage relative humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Acoustic level | 45 dBA |
| Standard | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Verpackungseinheiten |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 5,6 kg |
| VPE 1 Höhe | 13,2 cm |
| VPE 1 Breite | 30 cm |
| VPE 1 Länge | 36,6 cm |
| SCC14 | 10731304233463 |
| VPE 2 Menge | 2 |
| VPE 2 Gewicht | 12 kg |
| VPE 2 Länge | 38 cm |
| VPE 2 Art | CAR |
| VPE 2 Höhe | 27,7 cm |
| VPE 2 Breite | 33 cm |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 36 USV|12 Batterie |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
| SCIP-Nummer | 019b51cf-d7f1-4f06-ac85-1378fc94c7aa |
| Rücknahme | Nein |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Nein |
| Sustainable packaging | Nein |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BE400-SP_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| REACh-Verordnung | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BE400-SP_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
16 Dokumente
| BE400-SP EU-RoHS-Erklärung
26/03/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| BE400-SP REACh-Erklärung
26/03/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| Back-UPS ES 400/550/700 (manual) 15/03/25 · User guide | 0,2 MB | Download |
| Back-UPS ES 400/550/700 (Manual) 15/03/25 · User guide | 0,2 MB | Download |
| End of Life instructions for BACK UPS _EN 15/03/25 · Circularity Profile | 0,5 MB | Download |
| Consumer Guarantee- 3 Yrs for EU
15/03/25 · Warranty |
0,1 MB | Download |
| Consumer Guarantee- 3 Yrs for EU 15/03/25 · Warranty | 0,1 MB | Download |
| Back-UPS ES 400VA 230V
19/01/25 · Certificate |
0,2 MB | Download |
| CB approval for Back-UPS ES 400VA 230V German, Italian, Spain, French, Schuko Latin America, Russian, United Kingdom, Korean
19/01/25 · Certificate |
0,3 MB | Download |
| UK Declaration of Conformity 19/01/25 · Declaration of conformity | 0,4 MB | Download |
| EU Declaration of Conformity-992-0321
19/01/25 · Declaration of conformity |
0,8 MB | Download |
| UK Declaration of Conformity-992-9396
19/01/25 · Declaration of conformity |
0,4 MB | Download |
| 01/01/70 Environmental Disclosure | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Software - Release | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 User guide | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 User guide | 0,0 MB | Download |
Softwares