Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
APC EASY UPS BV 500 VA, AVR, Universalausgang, 230 V
BV500I-MSX
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Spezifikationen
| Hauptmerkmale | |
|---|---|
| Main input voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Output voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Rated power in W | 300 W |
| Rated power in VA | 500 VA |
| Input connection | BS1363A Britisch |
| Output connection | 4 universal receptacle |
| Input frequency | 50/60 Hz +/-5 Hz automatische Erfassung |
| Efficiency at full load | 170 - 280 V |
| Maximum configurable power in W | 300 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/-1 Hz nicht synchronisiert |
| UPS topology | Line Interactive |
| Waveform type | Stufenweise Annäherung an eine Sinuswelle |
| Maximum configurable power in VA | 500 VA |
| Transfer time | 6 ms typisch, 10 ms max. | Zusatzmerkmale |
| Cable length | 1,50 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Benutzerhandbuch |
| Redundant | No |
| Color | Schwarz |
| Height | 92,5 mm |
| Width | 160,5 mm |
| Depth | 305 mm |
| Product weight | 3,9 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Nicht Rack-montierbar |
| USB compatible | No |
| Control panel | LED Statusanzeige mit On-Line: Batteriebetrieb |
| Surge energy rating | 156 J |
| Alarm | Alarm bei Batteriebetrieb : Dezidierter Alarm bei niedriger Batterieladung : Überlast-Dauertonalarm |
| Product or component type | Unterbrechungsfreie Stromversorgung (USV) |
| Range of product | Easy UPS |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Mounting mode | Aufputzmontage compact | Batterien und Überbrückungszeit |
| Battery type | Bleisäurebatterie |
| Battery life | 3…5 Jahre | Montage |
| Product certification | CE |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…90 % |
| Operating altitude | 0 - 6.667 ft |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage relative humidity | 0…90 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Acoustic level | 40 dBA |
| IP protection | IP20 |
| Standard | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Verpackungseinheiten |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 4,2 kg |
| VPE 1 Höhe | 23,7 cm |
| VPE 1 Breite | 37,3 cm |
| VPE 1 Länge | 14,3 cm |
| SCC14 | 10731304344060 |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 24 |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
|
Quecksilberfrei
|
Ja |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Nein |
| Rücknahme | Ja |
| Austauschbare Batterie | Ja |
| Sustainable packaging | Nein |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| REACh-Verordnung | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BV500I-MSX_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=BV500I-MSX_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
12 Dokumente
| USV-Lösungen, Racks und PDUs - Katalog 2025
15/09/25 · Catalog |
8,6 MB | Download |
| BV500I-MSX REACh-Erklärung
07/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| BV500I-MSX EU-RoHS-Erklärung
07/04/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| EASY UPS BV Family Overview Brochure - 230V
15/03/25 · Catalog |
0,7 MB | Download |
| BACK-UPS BV500I/650I/800I/1000I-MSX
15/03/25 · User guide |
0,7 MB | Download |
| End of Life instructions for BACK UPS _EN 15/03/25 · Circularity Profile | 0,5 MB | Download |
| CE DOC Easy UPS
15/03/25 · Declaration of conformity |
0,2 MB | Download |
| RBC GEWÄHRLEISTUNGSGARANTIE Dokumentieren
15/03/25 · Warranty |
0,3 MB | Download |
| RBC GARANTIE
15/03/25 · Warranty |
0,3 MB | Download |
| BACK-UPS BV500I/650I/800I/1000I-MSX 15/02/25 · User guide | 0,7 MB | Download |
| BACK-UPS BV500I/650I/800I/1000I-MSX 20/01/25 · User guide | 0,7 MB | Download |
| 01/01/70 Environmental Disclosure | 0,0 MB | Download |