Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
APC Easy UPS On-Line, 2000VA/1800W, Rackmontage 2HE, 230V, 4x IEC C13 Ausgänge, Intelligenter Kartensteckplatz, LCD, ohne Rackmontagekit
SRV2KRI-E
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Dieses Produkt ist kompatibel mit
Communication Options: Kompatible Produkte
Communication Options (3)
Subscriptions: Kompatible Produkte
Subscriptions (6)
Ersatzbatterien: Kompatible Produkte
Ersatzbatterien (1)
Montage-Artikel: Kompatible Produkte
Montage-Artikel (1)
Spezifikationen
| Übersicht | |
|---|---|
| Ausführung | High quality, Double-conversion On-line UPS designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions. | Hauptmerkmale |
| Main input voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Other input voltage | 220 V 240 V |
| Output voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Other output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 1800 W |
| Rated power in VA | 2000 VA |
| Input connection | IEC 60320 C14 |
| Output connection | 4 IEC 60320 C13 |
| Efficiency at full load | 110 - 285 V 40 % Last 180...285 V Volllast |
| Input frequency | 40 - 70 Hz automatische Erfassung |
| Maximum configurable power in VA | 2000 VA |
| Maximum configurable power in W | 1800 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/-3 Hz Netzsynchronisation |
| Harmonic distortion | 3 % |
| UPS topology | On-Line |
| Waveform type | Sinuswelle |
| Efficiency | 88 % (Volllast) |
| Bypass type | Interner Bypass (automatisch und manuell) |
| Crest factor | 3:1 | Zusatzmerkmale |
| Product or component type | Unterbrechungsfreie Stromversorgung (USV) |
| Number of rack unit | 2U |
| Cable length | 1,5 m |
| Number of cables | 1 |
| Range of product | Easy UPS On-Line |
| Max runtime | 3 min. |
| Redundant | No |
| Color | Schwarz (RAL 7010) |
| Height | 86 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 462 mm |
| Product weight | 18,8 kg |
| Mounting location | Frontseite |
| Mounting preference | Niedriger |
| Mounting mode | Rack-montiert mit Bausatz |
| USB compatible | Yes |
| Mounting position | Horizontal |
| Additional information | Konfigurierbar für 220, 230 oder 240 V Nennausgangsspannung |
| Alarm | Alarm bei Batteriebetrieb : Dezidierter Alarm bei niedriger Batterieladung : Überlast-Dauertonalarm |
| Free slot | 1 |
| Control panel | Multifunktions-LCD-Status- und Steuerkonsole |
| Surge energy rating | 945 J |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| UPS connectivity | Serial port USB port Available expansion slot |
| Mounting mode | Aufbau with kit sold separately | Batterien und Überbrückungszeit |
| Battery type | Bleisäurebatterie |
| Battery voltage | 48 V |
| Typical recharge time | 4 h |
| Battery life | 3…5 Jahre |
| Battery power in VAh | 367 VAh Laufzeit |
| Battery charging power | 70 W bewertet | Montage |
| Product certification | CE UKCA TISI |
| Standard | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % nicht kondensierend |
| Operating altitude | 0 - 3.000 m |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage relative humidity | 0…95 % nicht kondensierend |
| Storage altitude | 0…15000 m |
| Acoustic level | 50 dBA |
| Heat dissipation | 759 Btu/h |
| IP protection | IP20 | Verpackungseinheiten |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 |
| VPE 1 Höhe | 21,800 cm |
| VPE 1 Breite | 70,000 cm |
| VPE 1 Länge | 55,000 cm |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 22,500 kg |
| VPE 2 Art | P12 |
| VPE 2 Menge | 2 |
| VPE 2 Höhe | 54,000 cm |
| VPE 2 Breite | 80,000 cm |
| VPE 2 Länge | 120,000 cm |
| VPE 2 Gewicht | 60,000 kg | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 24 |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
| Frei von giftigen Schwermetallen | Ja |
|
Quecksilberfrei
|
Ja |
| Sustainable packaging | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Ja |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Rücknahme | Ja |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| REACh-Verordnung | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=SRV2KRI-E_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=SRV2KRI-E_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
15 Dokumente
| Manual del usuario Easy UPS On-Line SRV1KI-E, SRV2KI-E, SRV3KI-E, SRV1KRI-E, SRV2KRI-E, SRV3KRI-E 15/03/25 · User guide | 1,4 MB | Download |
| Manuale d’uso Easy UPS On-Line SRV1KI-E, SRV2KI-E, SRV3KI-E, SRV1KRI-E, SRV2KRI-E, SRV3KRI-E 15/03/25 · User guide | 1,4 MB | Download |
| Manuel d'utilisation Easy UPS en ligne SRV1KI-E, SRV2KI-E, SRV3KI-E, SRV1KRI-E, SRV2KRI-E, SRV3KRI-E 15/03/25 · User guide | 1,4 MB | Download |
| CB Certificate for SRV2KI-E, SRV2KRI-E
15/03/25 · Certificate |
0,5 MB | Download |
| Physical Security Recommendations for Hardware Devices 15/03/25 · User guide | 0,1 MB | Download |
| User Manual Easy UPS On-Line SRV1KI-E, SRV2KI-E, SRV3KI-E SRV1KRI-E, SRV2KRI-E, SRV3KRI-E
15/03/25 · User guide |
1,8 MB | Download |
| Bedienungsanleitung - Easy UPS On-Line SRV1KI-E, SRV2KI-E, SRV3KI-E, SRV1KRI-E, SRV2KRI-E, SRV3KRI-E 15/03/25 · User guide | 1,4 MB | Download |
| SRV2KRI-E_EN
15/03/25 · Technical Drawing |
0,2 MB | Download |
| EU Declaration of Conformity-992-9189
15/03/25 · Declaration of conformity |
0,3 MB | Download |
| SRV2KRI-E EU-RoHS-Erklärung
18/10/24 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| SRV2KRI-E REACh-Erklärung
18/10/24 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| 01/01/70 Firmware | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Safety Data Sheet (SDS or MSDS) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Declaration of Conformity (Sustainability) | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Certificate | 0,0 MB | Download |