Select your location
-
Most Common Destinations
-
Asia Pacific
Australia Bangladesh Brunei Cambodia China Fiji, Tonga French Polynesia Hong Kong, China India Indonesia (Bahasa) Indonesia (English) Japan Kazakhstan Korea, South Laos Malaysia Maldives Mongolia Mongolia (English) Myanmar (English) New Caledonia New Zealand Papua New Guinea Philippines Singapore Sri Lanka Taiwan, China Thailand (English) Thailand (Thai) Uzbekistan Uzbekistan (English) Vietnam Vietnam (Vietnamese) -
Europe
Albania Austria Belarus Belarus (English) Belgium Belgium (Dutch) Bosnia-Herzegovina Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Denmark Estonia Finland France Georgia Georgia (English) Germany Greece Hungary Ireland Italy Kosovo Latvia Lithuania Malta Moldavia Montenegro Netherlands North Macedonia Norway Poland Portugal Romania Russia Serbia Slovakia Slovenia Spain Sweden Switzerland (French) Switzerland (German) Turkey Ukraine (Ukrainian) United Kingdom -
Latin America
-
Middle East and Africa
Algeria Azerbaijan (Azerbaijani) Azerbaijan (English) Bahrain (English) Benin Botswana Burkina Faso Cameroon Central African Republic Chad Comoros Congo Dem. Rep. Congo (Zaire) Egypt and North East Africa (Arabic) Egypt and North East Africa (English) Equatorial Guinea Francophone Africa Gabon Gambia Ghana Guinea Iraq Israel Ivory Coast Jordan Kenya Kuwait Lebanon Liberia Libya Madagascar Malawi Mali Mauritania Mauritius Mayotte Morocco Mozambique Namibia Niger Nigeria Oman Pakistan Qatar Reunion Saudi Arabia (Arabic) Saudi Arabia (English) Senegal Seychelles Sierra Leone South Africa Swaziland Tanzania Togo Tunisia Uganda United Arab Emirates Yemen Zambia Zimbabwe -
North America
APC Easy UPS SRV RM, Online, 3000VA, 120V, LCD, Rackmount 2U, extended battery, USB, IEC outlet, short depth
SRVPM3KRALX901
Hauptdokumente
| Download | |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
|
|
Download |
Spezifikationen
| Hauptmerkmale | |
|---|---|
| Main input voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Other input voltage | 220 V |
| Output voltage | 230 V AC 1 Phase |
| Other output voltage | 220 V |
| Rated power in W | 2700 W |
| Rated power in VA | 3000 VA |
| Input connection | IEC 60320 C20 |
| Input frequency | 40 - 70 Hz automatische Erfassung |
| Maximum configurable power in VA | 3000 VA |
| Maximum configurable power in W | 2700 W |
| Output frequency | 50/60 Hz +/-3 Hz Netzsynchronisation |
| UPS topology | On-Line |
| Bypass type | Interner Bypass (automatisch und manuell) |
| Crest factor | 3:1 |
| Waveform type | Sinuswelle | Zusatzmerkmale |
| Product or component type | Unterbrechungsfreie Stromversorgung (USV) |
| Number of cables | 1 |
| Redundant | No |
| Color | Schwarz (RAL 7010) |
| Height | 86 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 435 mm |
| Product weight | 13,2 kg |
| Mounting location | Frontseite |
| Mounting preference | Niedriger |
| Mounting mode | Rack-montiert mit Bausatz |
| USB compatible | No |
| Mounting position | Horizontal |
| Alarm | Alarm bei Batteriebetrieb : Dezidierter Alarm bei niedriger Batterieladung : Überlast-Dauertonalarm |
| Control panel | Multifunktions-LCD-Status- und Steuerkonsole |
| Battery type | Lead-acid external sold separately |
| UPS connectivity | Serial port USB port Available expansion slot |
| Mounting mode | Aufbau with included kit | Batterien und Überbrückungszeit |
| Battery type | Externes Batteriesystem |
| Battery voltage | 72 V | Montage |
| Standard | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Relative humidity | 0…95 % nicht kondensierend |
| Operating altitude | 0 - 3.000 m |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage relative humidity | 0…95 % nicht kondensierend |
| Storage altitude | 0…15000 m |
| Acoustic level | 53 dBA |
| Heat dissipation | 1024 Btu/h | Verpackungseinheiten |
| VPE 1 Art | PCE |
| Anzahl der Geräte pro Packung | 1 |
| VPE 1 Höhe | 24 cm |
| VPE 1 Breite | 54,5 cm |
| VPE 1 Länge | 70 cm |
| Verpackungsgewicht (Lbs) | 16,3 kg | Vertragliche Gewährleistung |
| Garantie (in Monaten) | 24 |
Nachhaltigkeit
Nachhaltigkeit
| Rücknahme | Ja |
| Verpackung ohne Kunststoff | Nein |
| Verpackung mit Recycling-Karton | Nein |
| SCIP-Nummer | 6cd449eb-6506-4286-935f-c4c695c57ba9 |
| Sustainable packaging | Nein |
| WEEE-Kennzeichnung | Das Produkt muss entsprechend bestimmter Hinweise auf Märkten der Europäischen Union entsorgt werden und darf nicht in Haushaltsabfälle gelangen. |
| EU-RoHS-Richtlinie | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=SRVPM3KRALX901_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| REACh-Verordnung | https://download.se.com/files?p_Doc_Ref=SRVPM3KRALX901_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29 |
| Austauschbare Batterie | Nein |
6 Dokumente
| SRVPM3KRALX901 REACh-Erklärung
26/03/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| SRVPM3KRALX901 EU-RoHS-Erklärung
26/03/25 · Declaration of Conformity (Sustainability) |
0,2 MB | Download |
| Easy UPS On-Line SRV SRVPM3KALX901 15/03/25 · User guide | 1,6 MB | Download |
| 01/01/70 Catalog | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Brochure | 0,0 MB | Download |
| 01/01/70 Catalog | 0,0 MB | Download |